Referáty

Požadavky na referáty - učitel Matěj Hodač

Referát v Prezentace Google odevzdáte přes Učebnu Google. Dobrovolné referáty na mail matej.hodac@zscdub.cz. Referát musí splňovat předepsané náležitosti.

hlavička – jméno žáka, název referátu, datum

vlastní referát – pokud lze, doplnit obrazovým či jiným materiálem

zdroje – uvést všechny zdroje (knihy, časopisy, internet apod.), ze kterých čerpáte!

VZOR

Pokuste se referát nečíst, ale přednášet, můžete si vypracovat osnovu, podle které se budete řídit.

Prezentování referátu by nemělo trvat déle než 10 minut.

K vypracování referátu použijte alespoň dva zdroje, jeden z nich bude knižní publikace. Pokud nebude v místní knihovně, dohodněte se individuálně s vyučujícím.

Kritéria hodnocení referátu

Témata 6. ročník

Egyptské náboženství; Mumifikace; Pyramidy; Schliemann a jeho vykopávky; Řecké báje a pověsti; Bitva u Thermopyl, Marathonu a Salaminy; Alexandr Makedonský; Řečtí hrdinové; Kapitolské husy; Otrokářství; Spartakus; Císařové a významné ženy přelomu letopočtu; Legenda o králi Artušovi; Pompeje; Sloni a jejich domestikace; Budhismus; Čaj

Témata 7. ročník

Inkvizice; Rytířský turnaj; Benediktini; Křížové výpravy; Kosmas; Hanza; Johanka z Arku; Mayové; Severoameričtí Indiáni; Objevné plavby; Záviš z Falkenštejna; Sv. Anežka; Petr z Aspeltu; Balduin; Manželky Karla IV.; Univerzita Karlova; Ženy Jindřicha VIII.; Jezuité; Johana Šílená; Rabbi Löw; Leonardo da Vinci; Středověcí astronomové; Vilém Slava z Chlumu a Košumberka; Jaroslav Bořita z Martinic a Jindřich Matyáš Thurn; Albrecht z Valdštejna; Jan Jesenius; Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic; Jan Amos Komenský.

Témata 8. ročník

1. pololetí

Čarodějnické procesy (zejm. v Čechách a na Moravě);Giordano Bruno; Matyáš Bernard Braun a Kuks; Jan Blažej Santini – Aichel; Jan Nepomucký (Jan z Pomuku); Jezuitský řád; Antonín Koniáš; Versailles; Anglický parlament a parlament Spojeného království; Reformy Petra Velikého; François Marie Arouet – Voltaire; Jean Jacques Rousseau; Bratři Montgolfierové a létající balon; Bleskosvod (Benjamin Franklin a Prokop Diviš); „Potěmkinova vesnice“; Vznik Spojeného království; Velká Británie a vývoj britské vlajky; Marie Terezie; Povinná školní docházka v 18. st. a její srovnání s dneškem; „Bostonské pití čaje“; Socha svobody; Bastila – její historie a dobytí; Absolutní a konstituční monarchie - základní rozdíl a jejich výskyt v 21. st.; Maximilien Robespierre; Nejvýznamnější napoleonské bitvy; Tažení do Ruska v r. 1812; Ludwig van Beethoven; Biedermeier – životní styl, móda; Parní stroj – jeho historie a popis práce; Změny v dopravě a dálkové komunikaci (kolejová doprava, lodní doprava…); Počátky českého divadla v 18. století; Josef Dobrovský; Rukopis královédvorský a zelenohorský; Kde domov můj – vznik české státní hymny; Významné osobnosti NO (Tyl, Škroup, Mácha, Erben, Palacký)

2. pololetí
Evoluční teorie (Ch. Darwin); Počátky fotografie; Impresionismus; Vincent van Gogh; Prusko-rakouská válka a bitva u Hradce Králové; Otto von Bismarck; Abraham Lincoln a atentát na něj; Ku-klux-klan; Postavení černochů v USA; Antonín Dvořák; Kolonie velmocí; Emil Holub; František Josef I.; Tělovýchovná jednota Sokol; Sigmund Freud; Národní divadlo; Ema Destinová; Radioaktivita (Marie Curie-Sklodowska); Alfred Nobel – dynamit, Nobelova cena; Slavné vynálezy přelomu století (elektřina, žárovka, telefon); Počátky automobilu; Počátky letectví; Počátky filmu; Novodobé olympijské hry (srovnání s antikou, LOH, ZOH, symboly); Alfons Mucha; Kubismus ve výtvarném umění; Sarajevský atentát; Nové zbraně v 1. světové válce.